Värnamo Industriexpo 26-27 maj

14 företag är med och arrangerar årets Industriexpo som detta år sker helt digitalt. Sju stycken av SVMF företag är med och medverkar.

De är 14 företag som konkurrerar, men också samarbetar eftersom de alla har samma ambitioner: bästa möjliga personliga kundservice. De tror att kunskap om regionens samlade styrkor gagnar både dem och deras kunder. Under 26–27 maj bjuder företagen i småländska Värnamo, gemensamt in våra kunder till ett unikt digitalt event.

Deltagande SVMF medlemmar är: Bromi Gruppen AB, DynaMate, Edge Technology AB, Lenima Machine Tool AB, Masentia AB, Mekana Maskin AB och Ravema AB.

Nedräkningen är igång på Värnamo Industriexpos hemsida.


Nyheter


SVMF genomför namnbyte efter 95 år

De senaste åren har föreningen utökat sitt verksamhetsområde och medlemsföretagen är importörer och leverantörer/tillverkare av 3D-skrivare, additiv tillverkning, automation, plåtbearbetningsmaskiner,

Teknikintresse och stort driv tog Ali till EM och jobb i CNC-teknik

Det är varmt i lokalen den tredje och sista dagen på Euroskills 2025 i Herning. Ali Akbari har gått industritekniska

EMO mässan den 22-26 september i Hannover

Sedan 1975 har EMO stått för innovation, inspiration och framtiden för produktionsteknik. Som världens ledande mässa för produktionsteknik och det

Lyckat års och vårmöte för SVMF på VANN 3 juni

På fantastiska VANN vid Gullmarsfjorden utanför Lysekil hade SVMFs medlemmar samlats för att ta del av många intressanta och informativa