Elmia Produktionsmässor flyttar till 10-13 maj 2022

Hälsa och säkerhet har alltid högsta prioritet för Elmia. Det är precis lika viktigt för deras utställare och besökare som för deras medarbetare.

Med anledning av utbrottet av Covid-19 (coronaviruset) beslutade regeringen den 11 mars att stoppa alla allmänna sammankomster och offentliga tillställningar med fler än 500 personer. Det beslutet gäller tills vidare.

Tillsammans med sina samarbetspartners har de därför beslutat att flytta Elmia Produktionsmässor till våren 2022. Därmed flyttas även Elmia Verktygsmaskiner.

Läs mer information här om Elmia Produktionsmässor

 


Nyheter


SVMF och SVEAT ingår samverkansavtal för Elmia 3D på Produktionsmässorna

SVMF kommer fortsatt verka för öppenhet och transparens med såväl befintliga samarbetspartners som nya och samarbetet med SVEAT kring Produktionsdagen

Det finns en outnyttjad potential i svenska tillverkande företag

I Sverige har vi en stark tradition inom tillverkande industri och vi står väl rustade för en automatiserad och hållbar

Samarbeten mellan industriella teknikbranscher är nyckeln till hållbar svensk produktion

För att möta både aktuella och framtida utmaningar måste vi gemensamt säkerställa en hållbar industriproduktion. Det kräver att vi tar

SVMF ingår det bredaste mässavtalet någonsin i Sverige med Elmia

SVMF kommer fortsatt verka för öppenhet och transparens med befintliga samarbetspartners såsom SKTC – Skärteknikcentrum Sverige och TGS – Transmissionsgruppen